10Mila 2014

maj 10th, 2014 av martinlarsson
Då var 10Mila genomfört för i år och alla våra lag tog sig runt med den äran. Ungdomarna slutade på platserna 54:a och 201 där många av löparna kan springa flera år till.
Damernas förstalag genomförde en mycket bra stafett och slutplaceringen blev till slut 114, vårt bästa resultat sedan 2007. Fina insatser rakt igenom toppades av Lovisas imponerande förstasträcka. Det extremt unga andralaget följde upp med plats 227.
Herrarna ville inte vara sämre de och slog till med sitt bästa resultat sedan 2000 när vi nu äntligen tog steget in bland de 50 första, nu som 47:a. De flesta var nöjda med sina lopp men med tanke på hur jämnt det var närmast framför (9 min till plats 38) så finns det ytterligare potential till nästa år. Andralaget sprang också jämnt och fick sin bästa placering på tolv år.

I lagen sprang:
Str. Längd                            Herrlag 1                   Herrlag 2

1.   8,6 km dag                     Markus Larsson         Johan Ingemarsson
2.   8,6 km dag                     Carl-Johan Fredman  Stefan Aroneng
3.   13,0 km skymning/natt   Martin Ahlberger       Tobias Pentonen
4.   11,6 km natt                   Filip Grahn                 Erik Fors
5.   11,6 km natt                   Rickard Holmqvist      Daniel Hjortvall
6.   17,0 km natt                   Conny Rantzow         Einar Nordgren
7.    8,7 km natt                    Jan Hilding                 Andreas Holmqvist
8.   13,0 km natt/gryning      Samuel Plumppu        Victor Helgesson
9.   15,4 km dag                   Martin Larsson           Benjamin Edlund
10.  8,5 km dag                    Linus Landergren       Emil Karlsson

Str.  Längd                            Damlag 1            Damlag 2 (med Ymer)

1.    8,0 km dag                     Lovisa Hansson            Lina Landergren
2.    8,0 km dag                     Johanna Sundström     Alice Aroneng
3.    5,0 km dag                     Therese Enenge           Ebba Widman
4.    7,6 km dag                     Maria Krafft-Helgesson Sofia Grahn
5.    9,2 km dag                     Sara Åberg                   Sofia Larsson

Ungdomskavlen

Lag1: Emil K, Alice A, Sofia G, Victor H
Lag2: Sofia K, Alma H/Nora A, Ida H/Ebba H, Simon A

Blågul i loppen, i västgötatoppen.

Tiomila Eksjö 086

Skriv en kommentar